Czy główka niemowlaka powinna być płaska?

Właśnie przywitałaś na świecie nowego członka swojej rodziny i chcesz zadbać o jego prawidłowy rozwój? Dowiedz się, jak powinna rozwijać się główka niemowlaka oraz sprawdź co zrobić, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości z tym związane.

Główka niemowlaka – jaka powinna być? 

Wiele świeżo upieczonych rodziców zwraca uwagę na to, iż główka ich dziecka posiada bardzo charakterystyczny kształt. Podkreślają oni, że jest ona dość płaska i nietypowa w dotyku. Należy jednak wiedzieć, że taka budowa ciała u malucha nie powinna być niczym niepokojącym. Do „spłaszczenia” główki noworodka dochodzi już w trakcie jego życia w brzuszku mamy. Podczas okresu płodowego dziecko ma ograniczoną ilość miejsca, tak samo, jak przy samym porodzie. Niepokojące może być natomiast zbyt długie utrzymywanie się takiego stanu rzeczy. 

Krzywa główka dziecka – co robić? 

Plagiocefalia to tzw. syndrom płaskiej główki u niemowlaka. Nazwa ta oznacza zniekształcenie czaszki u dopiero co urodzonych dzieci. Do najczęstszych przyczyn tego schorzenia zalicza się takie kwestie jak:

  • wcześniactwo,
  • mnoga ciąża,
  • nadmierna masa dziecka,
  • zbyt duża ilość płynu owodniowego,
  • nieodpowiednia pozycja malucha w trakcie leżenia,
  • brak ingerencji rodziców w odpowiednim czasie.

W momencie, gdy główka niemowlęcia odkształca się i nie wraca do prawidłowego kształtu po porodzie, może dojść do powstania plagiocefalii. W przypadku zauważenia niepokojącego spłaszczenia u malucha warto udać się do specjalisty. Najczęściej jest to lekarz prowadzący daną ciążę lub też fizjoterapeuta dziecięcy. 

Plagiocefalia – dlaczego nie należy bagatelizować problemu? 

Główka dziecka, jak i całe jego ciało rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Ze względu na to, niemal co miesiąc widoczne są jakieś zmiany rozwojowe. W przypadku pojawienia się ewentualnych nieprawidłowości konieczna jest natychmiastowa ingerencja ze strony rodzica lub opiekuna prawnego. W momencie zbyt uporczywej preferencji do spłaszczenia główki dziecka możliwe jest bowiem pojawienie się innych dolegliwości często idących w parze z tym schorzeniem. Może to być między innymi asymetria twarzy lub też całego ciała. Problem ten jest natomiast nie tylko estetyczny, ale wpływa również na całość funkcjonowania niemowlaka zarówno w jego pierwszych miesiącach życia, jak i w późniejszych latach. 

Spłaszczenie główki – profilaktyka 

Aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej profilaktyki już od jego pierwszych dni życia. W przypadku zauważenia problemu spłaszczonej główki pomocne może być przede wszystkim zapewnienie dziecku dobrej stabilności. Należy ograniczyć do minimum konieczność przebywania malucha w foteliku samochodowym i akcesoriach, które sprawiają, że leży on na plecach przy jednoczesnym ustawieniu tułowia pod kątem do podłoża. 

Istotne jest również samo obserwowanie dziecka i tego, w jaki sposób układa swoją główkę. Warto zadbać o odpowiednie ułożenie wszystkich elementów w pomieszczeniu, w którym się znajduje, tak aby w zasięgu wzroku niemowlaka znajdowały się takie przedmioty, które przyciągając jego uwagę, nie będą powodowały układania się w niekorzystnej pozycji. Bardzo ważne mogą okazać się różnego rodzaju ćwiczenia ruchowe, które niemowlę powinno wykonywać z pomocą rodzica. Wiele ciekawych i sprawdzonych ruchów rehabilitacyjnych przedstawia mamafizjoterapeuta na swojej stronie internetowej. Autorka dokładnie opisuje problem, opierając się na profesjonalnej wiedzy oraz własnym doświadczeniu.