Okulary czy soczewki – co wybrać?

Wady wzroku mogą pojawić się w każdym wieku. Dotykają one zarówno małe dzieci jak i osoby starsze. To, że wraz z wiekiem wzrok się nieco pogarsza jest sprawą zupełnie normalną. Jednak jeśli zaburzenia pola widzenia pojawiają się wcześniej, to jak najszybciej trzeba wybrać się do okulisty aby zdiagnozował przyczynę schorzenia. Im szybciej zostaną dobrane właściwe okulary korekcyjne lub soczewki tym większa jest szansa na to, że wada wzroku nie będzie się za bardzo pogłębiać.

Co jest bardziej korzystne?

To czy wybór padnie na szkła kontaktowe czy na tradycyjne okulary jest kwestią niezwykle indywidualną. Są schorzenia narządu wzroku, przy których szkła kontaktowe nie będą pomocne ale najczęściej zdarzają się sytuacje, w których to tylko i wyłącznie od komfortu pacjenta zależy na które rozwiązanie się zdecyduje. W przypadku okularów wydatek jest jednorazowy, starczają na kilka lat. Koszt dobrych okularów z ładnymi oprawkami to kilkaset złotych. Jeżeli chodzi o szkła kontaktowe, to trzeba się liczyć z miesięcznym wydatkiem na poziomie kilkudziesięciu złotych, czasem nieco więcej. Soczewki według sporej grupy osób są o wiele wygodniejsze – nie parują przy zmianie temperatury oraz o wiele trudniej je zgubić. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują na konieczność codziennego zakładania ich na gałkę oczną, co nie dla każdego jest czynnością przyjemną. Jednak praktyka czyni mistrza i już po kilku tygodniach stosowania soczewek można dojść do wprawy w ich zakładaniu.

Przepisy o ruchu drogowym

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest zgłoszenie lekarzowi przeprowadzającemu badania do prawa jazdy tego czy na co dzień będzie się prowadzić samochód w okularach czy w soczewkach kontaktowych. Jeżeli w dokumentach medycznych zostaną wpisane wyłącznie soczewki, to nie można do egzaminu przystąpić w okularach i na odwrót. Jest to także istotne w przypadku późniejszej kontroli przez policję. W prawie jazdy jest rubryka, w której określa się czy kierowca powinien jeździć w okularach. Jeżeli zostanie złapany na prowadzeniu pojazdu bez nich, to musi liczyć się z otrzymaniem mandatu. Najlepszym rozwiązaniem, oczywiście jeżeli pozwalają na to przesłanki medyczne jest wpisanie w dokumentację możliwości prowadzenia samochodu zarówno w soczewkach kontaktowych jak i w okularach korekcyjnych. Daje to możliwość późniejszego wyboru, zdarzają się bowiem sytuacje losowe, w których osoba na co dzień chodząca w soczewkach z jakichś powodów nagle musi założyć okulary.