Prezerwatywa jako skuteczny środek antykoncepcji.

Nie od dziś wiadomo, że jedną z najczęstszych metod antykoncepcji jaką wybieramy jest prezerwatywa. Początkowo wykonywano je z jelit kóz, owiec czy świni i były one wielokrotnego użytku. Obecnie prezerwatywy dostępne na rynku produkowane są głównie z lateksu. Od nie dawna przełomowe okazało się wykorzystywanie do ich produkcji poliizoprenu, czyli syntetycznego materiału, który sprawia, że prezerwatywa jest ledwo wyczuwalna i zapewnia maksymalnie naturalne odczucia podczas stosunku.

Czy widziałeś, że na rynku znajdują się kondomy o różnych smakach?
Mogą one mieć różne kolory, rozmiary, teksturę, zapach, a nawet smak.
Smaki jakie znajdziemy na rynku to mi. in bananowy, jabłkowy, truskawkowy, miętowy, czekoladowy, waniliowy, o smaku coca coli czy gumy do żucia.

Jakie zadania powinna spełniać prezerwatywa dla mężczyzn?
Głównym zadaniem jakie powinna ona pełnić jest ochrona przed nieplanowaną ciążą, stanowi mechaniczną barierę uniemożliwiającą przedostanie się plemników do kanału szyjki macicy. Według wskaźnika Pearla prezerwatywa ma 3 punkty, natomiast bez niej wskaźnik ten wynosi już 85 (im niższa liczba tym skuteczniejsza metoda antykoncepcji).
Kolejnym ważnym aspektem jest ochrona przed chorobami. Takimi jak kiła, rzeżączka, HIV, HPV.
Nieco mniej istotnym elementem jest przyjemnością jaką niesie za sobą stosowanie prezerwatywy. Wiele firm na rynku stosuje prezerwatywy z dodatkami. Zdarzają się nawet prezerwatywy z wibratorami. Jednak należy pamiętać, że takie gadżety pełnią bardziej rolę zabawek i warto sprawdzić przy posiadają one wszystkie atesty.

Dla osób mniej doświadczonych ważnym pytaniem pozostaje jak zakładać owy środek antykoncepcji.
1. Najpierw należy wyjąć ją z opakowania, aby nie przedziurawić jej paznokciami, biżuterią, czy zębami.
2. Kondom jest zrolowany i nie należy go rozwijać przed założeniem, a dopiero podczas nakładania na członek.
3. Końcówkę należy ścisnąć w palcach, aby usunąć z niej powietrze, a następnie nie puszczając końcówki należy założyć kondom na penis i rozwinąć ją lewą ręką.
4. Podczas stosunku warto kontrolować czy kondom się nie zsuwa czy roluje.
5. Po wytrysku należy przytrzymać prezerwatywę u podstawy penisa i ostrożnie go wycofać, tak aby kondom pozostał na swoim miejscu.

To co decyduje o skuteczności prezerwatyw to głównie:
– właściwe przechowywanie
– właściwy sposób otwarcia opakowania
– nieużywanie kondomów uszkodzonych

W aptekach i sklepach nie brakuje też „gumek” w różnych smakach i kolorach, czy też ze specjalnymi wypustkami.