Chcesz schudnąć? Sprawdź, co Ci w tym pomoże!

Każdy dodatkowy kilogram masy ciała może okazać się nie lada problemem. To nie tylko kwestia zgrabnej sylwetki, lecz przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia. Nadwaga, która z czasem może przekształcić się w otyłość, przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób. Pamiętaj, że już dziś możesz o siebie zadbać. Wystarczy, że skorzystasz z kilku wskazówek, a walka o lepszą formę nie będzie tak trudna, jak Ci się wydaje!

Dieta i sport – dwa elementy, o których musisz pamiętać przy odchudzaniu

Chcesz spełnić swoje marzenia o szczupłej sylwetce? Masz już dość zadyszki, która pojawia się po przebiegnięciu kilku metrów? Zależy Ci na atrakcyjnym wyglądzie? Pora wziąć się do pracy! Zrób szczegółowy plan odchudzania. Miej jednak na uwadze, aby wyznaczyć sobie cele, których osiągnięcie jest realne w założonym przedziale czasu. Jeśli Twoja obecna waga oscyluje w granicach np. 90 kg, nie spodziewaj się, że wystarczy Ci miesiąc, aby uzyskać figurę modelki.

Dlaczego wyznaczanie realnych celów jest tak istotne? Dzięki temu będziesz widzieć progres i podtrzymasz motywację na odpowiednim poziomie. A co zrobić, aby waga systematycznie spadała? Skup się przede wszystkim na dwóch elementach, jakimi są dieta oraz sport.

Odżywiaj się zdrowo i pilnuj bilansu kalorycznego

Chcesz chudnąć? Musisz odżywiać się zdrowo. Odpowiednio skomponowana dieta to absolutna podstawa skutecznego planu redukcji nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Pamiętaj o kilku założeniach. Już pierwszego dnia zrezygnuj ze słodyczy i wszelkich używek. Nie sięgaj po dania typu fast-food, zamień je na domowe posiłki. Tzw. śmieciowe przekąski wyrzuć do kosza – tam jest ich miejsce. A co w zamian? Kilka porcji owoców i warzyw.

Kolejna sprawa to bilans kaloryczny, który powinien być ujemny. Co to oznacza? Musisz dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż każdego dnia spalasz. Dzięki temu zaczniesz sięgać do zgromadzonych dotychczas rezerw, a tłuszcz będzie systematycznie redukowany. Nie chodzi tu jednak o głodówkę. W ten sposób co najwyżej wyniszczysz swój organizm. Stwórz zbilansowany plan odżywiania, a przemianę materii podkręć ćwiczeniami fizycznymi.

Przeproś się z aktywnością fizyczną

Sport to drugi z filarów skutecznego odchudzania. Nie lubisz biegać? Nikt nie każe Ci tego robić. Zamiast na przebieżkę możesz wybrać się na wycieczkę rowerową. Możliwości masz wiele – możesz ćwiczyć samodzielnie lub w grupie. Sprawdź, jaką ofertę zajęć ma lokalna siłownia. Różnorodność dostępnych form aktywności fizycznej z pewnością Cię zaskoczy, zwłaszcza jeśli do tej pory wolny czas spędzałaś w towarzystwie ulubionego serialu.

Jak nie zniechęcić się do ćwiczeń? I w tym przypadku z pomocą przyjdzie plan – plan treningowy. Nie przesadzaj z intensywnością ani z częstotliwością ćwiczeń, zwłaszcza na początku. Pomyśl, jaka aktywność sprawia Ci przyjemność i wygospodaruj na nią trochę czasu. Gdy tylko zobaczysz pierwsze efekty treningu, będziesz chciała ćwiczyć częściej!