Ciąża a ćwiczenia gimnastyczne

O dobrą kondycję należy dbać w każdym stanie. W końcu zdrowie fizyczne jest warunkiem do tego, by osiągnąć jak najlepszą witalność życiową. Nie inaczej musi być więc w okresie ciąży. Kobiety w tym stanie wręcz w szczególny sposób powinny zadbać o ruch fizyczny, oczywiście w ograniczonym zakresie. Ćwiczenia dla kobiet ciężarnych powinny być odpowiednio dobrane i nie wykonywane dłużej niż 30-40 minut dziennie, zwłaszcza w 3 trymestrze. Oczywiście trzeba też skonsultować z lekarzem, czy ćwiczenia nie spowodują żadnego zagrożenia dla dziecka.

Różnego rodzaju przykłady ćwiczeń dla kobiet ciężarnych można znaleźć w Internecie, w prasie kobiecej czy też w książkach o ciąży i macierzyństwie. Warto też uczestniczyć w szkole rodzenia, gdzie również jest miejsce na gimnastykę.

Ćwiczenia te powinny być ogólnorozwojowe. Warto też zadbać o ćwiczenie kurczenia i rozkurczania mięśni, co okaże się przydatne podczas porodu. Ważny jest tez odpowiedni oddech podczas wykonywania ćwiczeń – wykonywany przeponą.