Jak zadbać o kręgosłup

Kręgosłup jest niewątpliwie jedną z najważniejszych części ciała każdego człowieka. Każdego dnia korzystamy z niego i obciążamy go. Nic dziwnego, że z biegiem czasu dochodzi do kolejnych dolegliwości z nim związanych. I to dolegliwości, które sprawiają, że wykonywanie codziennych podstawowych czynności staje się bardzo uciążliwe. Dlatego tak ważne jest dbanie o tę część ciała.

Oczywiście najlepsza jest profilaktyka. Jeśli już jednak spotkamy się z bólem pleców, możemy sięgnąć po różnorakie maści czy tabletki przeciwbólowe. Wskazane są też masaże pleców, zwłaszcza relaksacyjne. Z masaży warto korzystać regularnie, najlepiej dwa razy w tygodniu.

Ale oczywiście najlepsze efekty daje profilaktyka. Poza pilnowaniem, by trzymać wyprostowaną sylwetkę, zaleca się, by zrezygnować z wysokiego obuwia, spać na twardym materacu, ćwiczyć tę partię ciała (najlepiej chodzić na basen), a w przypadku siedzącym trybie życia (np. pracy za biurkiem) róbmy sobie co jakiś czas kilkuminutowe przerwy, podczas których można pochodzić i powyciągać się.