Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę

Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Nasza kondycja oraz sprawność fizyczna jest jednym z warunków do tego, by móc cieszyć się pełnią witalności życiowej – optymizmem, koncentracją czy chęcią do życia i do działania. Aby zapewnić sobie dobrą kondycję, należy uprawiać różnego rodzaju sporty lub choćby ćwiczenia gimnastyczne. W każdym jednak przypadku nie zbędna jest rozgrzewka.

Rozgrzewka musi być wykonana prawidłowo, według określonego schematu. W przeciwnym razie nie przyniesie oczekiwanych efektów, a wręcz może okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Nierozgrzane mięśnie i stawy mogą łatwo ulec kontuzjom.

Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka? Dobrze jest podzielić ją na 4 części. Rozpoczynamy od truchtu, który rozgrzewa powoli wszystkie partie ciała. Po kilku minutach przechodzimy do stawów, a więc wykonujemy krążenia poszczególnymi częściami ciała – m.in. nogami, stopami, dłońmi itp. Trzecia część to rozciągania ciała, a więc wszelakie skłony. Kończymy rozgrzewkę ćwiczeniami siłowymi tej części ciała, którą będziemy aktywizować podczas ćwiczeń właściwych.