10 superfoods, które sprawią, że będziesz żył dłużej i mocniej

Superfoods to produkty spożywcze zawierające wiele składników odżywczych, które są korzystne dla organizmu człowieka. Zawierają one dużo białka, błonnika, witamin, minerałów i innych ważnych składników. Większość superfoods występuje w postaci surowej, ale niektóre z nich są dostępne w postaci przetworzonej i pakowanej.

Wśród ludzi panuje błędne przekonanie, że aby cieszyć się lepszym zdrowiem, należy spożywać surową żywność. Nie ma jednak na to żadnych dowodów naukowych. Jedzenie gotowanej żywności również nie jest złym pomysłem, ponieważ musimy ją strawić. Jednak jedzenie niegotowanej żywności to świetny sposób na zdrowsze życie. Nie musisz więc stosować żadnej diety, aby stać się zdrowszym, ale powinieneś unikać śmieci i fast foodów.

1. Orzechy włoskie

Orzechy włoskie to jedne z najsmaczniejszych orzechów, ale są też doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i przeciwutleniaczy. Jedzenie orzechów włoskich pomoże Ci zachować zdrowie, ale musisz spożywać je w postaci surowej.

2. Brokuły

Brokuły są nie tylko bogate w składniki odżywcze, ale są też jednym z najzdrowszych produktów spożywczych. Zawierają dużo błonnika i składników odżywczych. Brokuły są również doskonałym źródłem witaminy C, żelaza i folianów.

3. Jabłka

Jabłka są bardzo pożywne i zawierają witaminę C, potas, magnez, błonnik, mangan i miedź. Wykazano również, że jabłka poprawiają funkcjonowanie mózgu i obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę.

4. Borówki

Borówki są bardzo zdrowe i zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy. Są one również bardzo korzystne dla serca. Przeciwutleniacze pomagają obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegają udarom.

5. Szpinak

Szpinak jest bardzo bogaty w żelazo, potas, wapń i mangan. Jest również doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Szpinak może również pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i zapobieganiu chorobom serca.

6. Ciemna czekolada

Ciemna czekolada zawiera flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami. Mogą one obniżać ryzyko chorób serca i zapobiegać nowotworom. Czekolada jest również bogata w minerały, takie jak miedź, cynk i żelazo.

7. Łosoś

Łosoś jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i choroby serca.

8. Owoce kiwi

Owoce kiwi są dobrym źródłem witaminy C i witaminy E. Są również doskonałym źródłem potasu i błonnika.

9. Awokado

Awokado jest doskonałym źródłem witaminy K i witaminy B. Jest również doskonałym źródłem tłuszczów nienasyconych. Awokado jest również znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych.

10. Słodki ziemniak

Słodkie ziemniaki są pełne przeciwutleniaczy, błonnika i witaminy A. Słodkie ziemniaki są bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego i minerałów, takich jak potas, magnez, fosfor i żelazo.

Wnioski:

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł. Chciałabym również dodać, że przed spożyciem któregokolwiek z wymienionych superfoods należy skonsultować się z lekarzem.