Sen jako warunek witalności życiowej

Odpoczynek jest bardzo ważnym rytuałem każdego dnia. Tylko wypoczęty organizm może być w stanie osiągnąć pełnię witalności życiowej. Najważniejszym elementem odpoczynku jest oczywiście sen. Jeśli przybiera on odpowiednią formę, to budzimy się pełni optymizmu i ochoty do działania.

Jak powinien wyglądać zdrowy sen? Przede wszystkim liczy się tu jego długość. Przyjmuje się, że człowiek dorosły potrzebuje ok. 8 godzin snu na dobę. Pamiętajmy o tym, że zarówno niedobór, jak i nadmiar snu wpływa niekorzystnie na organizm człowieka. Ważne jest też to, by nie rozbijać dobowej dawki snu na kilka razy (w tym tzw. drzemki). Nie bez znaczenia jest też miejsce snu – najbardziej efektywne jest wygodne łóżko.

A co zrobić jeśli cierpimy na bezsenność? Przede wszystkim starajmy się rezygnować z metod farmakologicznych. Spróbujmy wprowadzać sen o stałych porach doby. Unikajmy też posiłków przynajmniej dwie godziny przed położeniem się spać. A już na pewno zrezygnujmy wtedy z wszelkich używek, zwłaszcza kawy i alkoholu.