Jak zwalczyć bezsenność

Bezsenność to problem, który można uznać niemal za chorobę cywilizacyjną. A trzeba mieć świadomość tego, że zaburzenia snu, również jego niedobór, stają się przyczyną dekoncentracji, uciążliwego zmęczenia, rozdrażnienia, braku optymizmu i chęci do działania. Dlatego tak ważne jest, by walczyć z tym zjawiskiem.

Najłatwiejszym sposobem walki z bezsennością są środki farmakologiczne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tabletki nie powinny być rozwiązaniem na dłuższą metę. Mogą one uzależniać, a poza tym sen nimi powodowany nie daje tyle korzyści dla organizmu co sen naturalny.

W związku z powyższym o zdrowy sen należy zadbać samemu. Walka z bezsenności powinna obejmować wiele kroków. Przede wszystkim trzeba ujednolicić godziny zasypiania i wstawania. Przed pójściem spać dobrze jest udać się na spacer i wypić kubek gorącego mleka. Absolutnie unikajmy jedzenia przed snem. Ostatni posiłek nie powinien być później niż 2-3 godz przed pójściem spać. Powinien być on też pozbawiony wysokokalorycznych, ciężkich potraw.