Dziki ryż

Dziki ryż pochodzący z Ameryki Północnej, posiada intensywny smak. Możemy go podawać do różnych dań. Warto go mieszać z innymi gatunkami ryżu. Dziki ryż posiada wiele cennych składników. Należą do nich przede wszystkim białko i witaminy. Nie posiada glutenu. Dziki ryż inaczej nazywany zizanią wodną. Obecnie uprawia się go w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz Australii. Zawiera minerały, witaminy, błonnik pokarmowy i antyoksydanty.

 

Dziki ryż może być bazą w daniach wegetariańskich. Posiada bardzo oryginalny smak i zapach. Doskonale pasuje do sałat, dań mięsnych czy rybnych. Można go podawać w towarzystwie sosu, owoców morza, ryb, warzyw czy mięsa. Dziki ryż świetnie pasuje do dań kuchni wschodniej.Należy go gotować do miękkości, blisko 40 minut. Jego smak pasuje do potraw z dziczyzny. Ryż dziki znany jako kanadyjski posiada wiele właściwości odżywczych. Stanowi źródło białka oraz błonnika. Dziki ryż zawiera dwa razy więcej białka w porównaniu do ryżu brązowego. Dodatkowo jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza czy potasu. Warto pamiętać, że nie zawiera on sodu. Mogą go jeść osoby z nadciśnieniem tętniczym. Wyróżnia się niższym indeksem glikemicznym. Mogą go spożywać wegetarianie. Dziki ryż możemy kupić na wagę jak i w woreczkach. 100 g dzikiego ryżu zawiera ponad 350 kalorii.

Dziki ryż-dla każdego?

Dziki ryż jest nie tylko smaczny, ale i dekoracyjny. Doskonale pasuje do dań egzotycznych. Dziki ryż jest na pewno zdrowy. To pokarm lekkostrawny. Dziki ryż posiada dwa razy więcej wartości odżywczych. Polecany jest nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci. Dziki ryż jest głównym pożywieniem mieszkańców Azji. Dziki ryż to niełuskany gatunek ryżu. W trakcie gotowania nabiera fioletowego koloru. Uważa się, że nie jest on do końca ryżem, a gatunkiem trawy. W smaku przypomina karczochy. Świetnie komponuje się z drobiem. Dziki ryż jest najdroższy, a jednocześnie najbogatszy w smaku. Jego ziarenka podchodzą z rośliny. Ze wszystkich odmian posiada najwięcej białka. To doskonale źródło manganu, cynku i witaminy z grupy B. Jak się okazuje jedna szklanka dzikiego ryżu dostarcza kilku procent zapotrzebowania na tiaminę, żelazo, potas. Dziki ryż jest bogactwem antyoksydantów. Dodatkowo dziki ryż jest niskotłuszczowy.

 

Dziki ryż jest wykorzystywany w codziennym menu wielu osób. Dziki ryż charakteryzuje się dłuższymi, czarnymi ziarnami. W Polsce jest jeszcze mało popularny. Często określa się go jako kawior wśród wszystkich gatunków ryżu. Ze względu na swoje właściwości odżywcze i smakowe, za kilogram ryżu zapłacimy 50 zł. Dziki ryż jest silnym przeciwutleniaczem. Dziki ryż mogą spożywać osoby, które cierpią na różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Roślina ta jest świetną alternatywą dla zwykłego, białego ryżu. Warto go spożywać minimum raz w tygodniu. Należy go dodawać zarówno do potraw na ciepło jak i na zimno. Dziki ryż możemy kupić zarówno w sklepach ekologicznych online jak i stacjonarnych. Polecany zwłaszcza dla niejadków. Warto zauważyć, że w łupinie czarnego ryżu znajduje się wiele wartości prozdrowotnych. To idealny zamiennik dla osób, które chorują na cukrzycę.