Kukurydza mielona, dlaczego warto ją stosować?

Pszenica i kukurydza są w Polsce najpopularniejszymi karmami dla zwierząt hodowlanych. Jedna i druga karma jest dobra dla zwierząt, jednak pokarmem wyższej jakości jest kukurydza. Zarówno w formie suchej, gniecionej, kiszonej, czy mielonej.

Mielona kukurydza kogo nią karmić?

Można ją zastosować jako uniwersalną karmę dla wszystkich zwierząt, ale lepszym rozwiązaniem będzie dostosowanie jej do konkretnych zwierząt. Kukurydza mielona bardzo dobrze nadaje się do karmienia kur. Są one również karmione pszenicą, jednak należy pamiętać, że zawiera ona dużą ilość glutenu, który w nadmiarze może powodować sklejanie dziobów, a w konsekwencji ich trwałe zniekształcenie, dlatego jako główny pokarm lepiej podawać mieloną kukurydzę daje ona ptakom znacznie więcej korzyści.

Zalety karmienia kur kukurydzą mieloną

Ma ona nie tylko przewagę nad innymi paszami, ale sama jako karma również ma liczne zalety, z tego powodu bardzo dobrze nadaje się m.in. dla kur.

  • Ma wysoką wartość energetyczną, większą od pszenicy i zwykłego suchego ziarna kukurydzy podawanego w całości, a kury to zwierzęta o bardzo szybkim rozwoju, dlatego taka energia jest im niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jej niedostatki mogą oznaczać zwierzęta słabe, bardziej chorowite i źle rozwijające się co z kolei odbije się na jakości jaj.
  • Dzięki zawartości karetonoidów w kukurydzy żółtka jaj mają intensywniejszy żółty kolor i są smaczniejsze.
  • Jest lekkostrawna, a dzięki temu dużo lepiej przyswajalna przez zwierzęta. Warto zaznaczyć, że lepiej strawiony pokarm przyczynia się do wyższych wartości energetycznych.
  • Jest bardzo pożywna i zapewnia kurom wszystkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego rozwoju, co wpływa pozytywnie na prawidłowy rozwój w każdym okresie.
  • Zawiera mało włókna przy jednoczesnym dużym stężeniu łatwo przyswajalnej skrobi.
  • Wprawdzie lepsze jest dopasowanie pod konkretne potrzeby zwierząt, jednak kukurydzę mieloną można potraktować jako ogólną karmę dla wszystkich, co dla niektórych hodowców jest dużą zaletą.
  • Nie jest drogą karmą, a samo mielenie nie jest skomplikowanym procesem.
  • Zawiera witaminy, minerały i aminokwasy, natomiast nie posiada substancji antyżywieniowych.

Oprócz kukurydzy kurom dla urozmaicenia menu można również podawać elementy żywieniowe uzupełniające np. zielonki.

Czy kukurydzą mieloną można karmić wszystkie zwierzęta hodowlane?

Kukurydza to dobry pokarm dla zwierząt, stosowany przez hodowców już od wielu lat, a zmielona forma wydobywa z niej jeszcze więcej wartości odżywczych, dlatego można nią karmić wszystkie zwierzęta hodowlane. Jednak kukurydza ma wiele form, dlatego dobrze jest je odpowiednio dopasować do potrzeb zwierząt. Można potraktować kukurydzę mieloną jako karmę uniwersalną dla wszystkich, ale lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednie dopasowanie jej dla poszczególnych zwierząt. Zawsze konkretne dopasowanie do potrzeb jest lepsze niż traktowanie wszystkiego ogólnie.