Kiedy jest najlepsza pora, aby zacząć przygodę z bieganiem?

Sport to nieodłączny element codziennego harmonogramu każdego, kto dba zarówno o swoje zdrowie, jak i szczupłą sylwetkę. Wiele osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, zastanawia się nad tym, o jakiej porze roku aura będzie najbardziej sprzyjająca. Czy jesień to dobry czas na bieganie? A może warto poczekać do wiosny? Przekonajmy się!

Jesień – nie taka straszna, jak ją malują!

Ta pora roku ma różne oblicza. Raz za oknem ujrzysz piękne słońce, a niekiedy przywita Cię deszcz. Temperatura powietrza jest jednak przeważnie sprzyjająca, rzadko kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki. Jeśli chcesz zacząć biegać, to nie zwlekaj – właśnie teraz jest najlepszy moment. Każdy dzień zwłoki oddala Cię od osiągnięcia upragnionego celu. Rozpisz plan treningowy i do dzieła – wykorzystaj czas najlepiej jak to możliwe! Zachwyć się kolorem spadających liści. Eksploruj okolicę, a przekonasz się, w ilu miejscach jeszcze do tej pory nie byłeś!

Jak zacząć biegać jesienią?

Powoli. To podstawowa zasada, zwłaszcza dla osób, które do tej pory były z aktywnością fizyczną raczej na bakier. Jeśli od razu zaczniesz zbyt intensywnie, to prawdopodobnie nabawisz się nie tylko bolesnych zakwasów, lecz również przydarzy Ci się kontuzja. Dostosuj plan treningowy do możliwości swojego organizmu. To oczywiste, że osoba, która nigdy wcześniej nie biegała, nie będzie w stanie wykonać takich samych założeń co osoba ze sportową przeszłością. Nie masz pomysłu, jak rozpisać poszczególne jednostki treningowe? Poszukaj inspiracji na portalach tematycznych, a jeszcze lepiej – skonsultuj się z trenerem!

Nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni ubiór

Każdy biegacz Ci to powie – na bieganie nie ma złej pogody. Podczas treningu jest Ci za zimno lub zbyt gorąco? Powód może być tylko jeden. Źle dobrałeś strój biegowy do warunków atmosferycznych. Na początku nie musisz inwestować w profesjonalny strój treningowy. Jeśli wychodzisz na trening, może Ci być lekko chłodno. Już po kilku minutach solidnej rozgrzewki poczujesz przyjemne ciepło.

Pamiętaj o bezpieczeństwie. Absolutną podstawą są dobre buty. Dobierz je w zależności od tego, czy planujesz trenować na asfalcie, czy w terenie. Jeśli postawisz na bieganie po leśnych ścieżkach, kup buty z odpowiednim bieżnikiem. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać przyczepność do podłoża nawet wówczas, gdy będziesz biegać w deszczu.

Dlaczego warto biegać jesienią

Wbrew obiegowej opinii, jesień to doskonała pora roku, aby zacząć przygodę z bieganiem. Latem, gdy temperatura powietrza jest wysoka, organizm szybciej się męczy. Z kolei zimą przeszkodą może okazać się nie tylko niska temperatura sprzyjająca rozmaitym infekcjom, lecz również śnieg i lód. Na takiej nawierzchni łatwo się poślizgnąć. Poza tym, po co czekać z realizacją biegowych planów? Chcesz biegać? Zacznij od razu? Każdy tydzień zwłoki osłabia Twoją motywację. Włóż buty do biegania i ciesz się każdym przebiegniętym kilometrem!