Jak wybrać odpowiednie rękawice bokserskie? Najważniejsze do uwzględnienia aspekty

Nie wiesz jak dobrać odpowiednie rękawice bokserskie dla siebie? A może nie wiesz jaki wybrać rozmiar? Jeżeli dopiero wkraczasz w temat boksowania – przeczytaj ten artykuł.

Rodzaje rękawic bokserskich

Jeśli zdecydowałeś się na rozpoczęcie przygody z boksem, na pewno kluczową kwestią będzie wybór odpowiednich rękawic treningowych. W tej części artykułu postaram Ci się wytłumaczyć jak prawidłowo dobrać sprzęt na treningi.
Najważniejszym aspektem jeśli chodzi o wybór rękawic bokserskich jest ich rozmiar. W celu sprawdzenia jaki jest odpowiedni dla danej osoby, powinna się ona udać do sklepu ze sprzętem do sztuk walki i poprzymierzać kilka modeli. Rękawice bokserskie treningowe powinny bardzo dobrze trzymać nadgarstek, jednocześnie go usztywniając. Jest to niezmiernie ważna cecha, ponieważ przy złym usztywnieniu, możemy nawet złamać rękę. Dłoń powinna swobodnie wchodzić do końca rękawicy. Nie powinniśmy czuć żadnego uwierania lub mocniejszego ucisku. Rękawice powinny posiadać również dobre zapięcie. Zapobiegnie ono złapaniu niepotrzebnych kontuzji. Rękawice najlepiej dobierać pod okiem osoby, która zna się na sztukach walki, ponieważ pomoże nam w doborze odpowiedniego modelu oraz marki.
Rozmiary rękawic podawane są w jednostce „OZ” czyli inaczej w uncjach. Jedna uncja to w przybliżeniu 28 gramów. Im mniejsza liczba przed „OZ”, tym rękawice będą lżejsze, im większa – rękawice będą cięższe. Ważne jest również to, że im większy jest rozmiar, tym rękawica będzie bezpieczniejsza i bardziej miękka.
– 8 oz – przeznaczone dla dzieci oraz kobiet o bardzo małych dłoniach,
– 10 oz – przeznaczone przede wszystkim dla kobiet,
– 12 oz – przeznaczone dla mężczyzn o małych dłoniach lub kobiet o dużych dłoniach,
– 14 oz – przeznaczone dla mężczyzn o dużej sile fizycznej, ze średnią dłonią,
– 16 oz – przeznaczone dla mężczyzn o bardzo dużej sile fizycznej, z dużą dłonią.

Materiał rękawic bokserskich

Rękawice bokserskie zazwyczaj są wykonywane ze skóry naturalnej(np. bawolej, koźlęcej, cielęcej) lub skóry syntetycznej.
Rękawice wykonane ze skóry naturalnej będą odpowiednim wyborem dla osób zaawansowanych, trenujących 5 – 7 razy w tygodniu. Są one bowiem dużo trwalsze niż syntetyczne, zapewniają dużo lepszą wentylację, dzięki czemu ręka nie będzie się pociła w środku, co ma duże znaczenie w sportach walki. Niestety ceny takich rękawic zaczynają się od 200 zł.
Rękawice syntetyczne będą idealnym wyborem dla osób rozpoczynających dopiero przygodę z boksem i sportami walki. Przy średnio intensywnych treningach, 3-5 razy w tygodniu powinny spełniać swoją rolę. Powierzchnia tego typu rękawic jest zazwyczaj wykonana z poliuteranu. Ceny takich rękawic zaczynają się nawet od 85 zł.

Przeznaczenie rękawic

Wybierając rękawice powinniśmy również wziąć pod uwagę rodzaj sportu, który będziemy uprawiać. Istnieje wiele modeli przeznaczonych pod kickboxing, muay thai, czy sam boks. Nie będą się one różniły pod wieloma względami, lecz najlepiej wybrać rękawice odpowiednie do dyscypliny.

Moda czyli kolor i stylizacja

Jest to najmniej ważny aspekt, jeśli chodzi o wybór rękawic, lecz nie znaczy to, że nie powinniśmy na to zwracać uwagi. Wybrany przez nas model musi być dostosowany do nas zarówno materiałem, rozmiarem oraz przeznaczeniem jak i kolorem oraz stylizacją. Jeśli chodzi o tę cechę, decyzja należy w 100% od naszego gustu.