Regeneracja po treningu – o czym warto pamiętać?

Przygotowujesz się do startu w zawodach? A może trenujesz wyłącznie dla własnej przyjemności? Niezależnie od tego, jaki cel przed sobą stawiasz, pamiętaj, że nawet sportowiec trenujący zupełnie amatorsko powinien uwzględnić w swoim planie czas na regenerację. Każdy sport w jakiś sposób obciąża organizm. Jeśli angażujesz się w treningi na sto procent, to nie ważne czy grasz w tenisa, biegasz ultra po górach czy pływasz w basenie – Twoje mięśnie się męczą. Zadbaj o regenerację, a szybko zobaczysz, że dzięki temu Twoja forma będzie jeszcze lepsza.

Dlaczego regeneracja po treningu jest istotna?

Ciało ludzkie można porównać do skomplikowanego mechanizmu, który podczas użytkowania systematycznie się zużywa. Jeśli jesteś właścicielem samochodu, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotny jest regularny serwis pojazdu. Jeśli zapomnisz uzupełnić oleju, to ryzykujesz poważną awarią auta. Jeśli wyleci Ci z głowy uzupełnienie płynu do spryskiwaczy, to zabrudzona szybka znacznie pogorszy komfort jazdy. Tak samo jest z treningiem i regeneracją. Daj swojemu organizmowi czas na odpoczynek. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko kontuzji.

W jaki sposób można przyspieszyć regenerację?

Zapewne słyszałeś powiedzenie, że sport to zdrowie. Owszem, regularne treningi pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy, a dzięki temu spadnie ryzyko, że zachorujesz na którąś z chorób cywilizacyjnych. Jednak pamiętaj, że w sporcie doskonale sprawdza się także inne powiedzenie – co za dużo, to nie zdrowo. Oczywiste jest, że intensywność jednostek treningowych musisz dopasować do aktualnego poziomu wytrenowania swojego organizmu. Nie zapominaj też o regeneracji – to właśnie ona może okazać się kluczem do Twojego sportowego sukcesu.

Jak się regenerować? Jest na to wiele sposobów. Jednym z nich są masaże. W zależności od potrzeb, wizytę u masażysty możesz zaplanować raz w tygodniu lub raz na kilka tygodni. Wybierz taki gabinet, który oferuje masaże sportowe. Zanim jednak umówisz się na pierwszą wizytę, sprawdź opinie wcześniejszych klientów. Dzięki temu zyskasz pewność, że swój relaks oddasz w ręce doświadczonej osoby.

Są też inne sposoby na regenerację. Najprostszy z nich, to regularne przerwy w treningach. Nie jesteś zawodowym sportowcem, nie musisz ćwiczyć każdego dnia. Jeśli narzucisz sobie zbyt mocny reżim treningowy, to z pomocy fizjoterapeuty będziesz korzystać szybciej, niż Ci się wydaje. Pamiętaj też o tym, aby się wysypiać. Organizm człowieka najlepiej regeneruje się właśnie podczas snu. Jeśli tylko masz taką możliwość, to śpij po 8 godzin dziennie.

Kluczowe znaczenie dla prawidłowej regeneracji organizmu po treningu ma także odpowiednie odżywianie. Musisz dostarczać organizmowi energii, w przeciwnym razie, gdy nie znajdzie on innego źródła energii, zacznie spalać własne mięśnie. Pilnuj odpowiednio zbilansowanej diety. Nie pomijaj żadnego z kluczowych składników odżywczych. Miej na uwadze, że Twój organizm potrzebuje zarówno białek dobrej jakości, jak i odpowiedniej porcji węglowodanów z dodatkiem zdrowych tłuszczów.