Trening w domu, czyli jak rozwinąć przestrzeń do ćwiczeń w domu?

Pragnąc trenować w miarę regularnie wcale, nie musimy odwiedzać siłowni. Szczególnie teraz, kiedy na każdym kroku panują najróżniejsze obostrzenia, warto pamiętać o innym rozwiązaniu. Jest nim oczywiście domowa siłownia. W niniejszym tekście podpowiemy, w jaki sposób urządzić domową siłownię i to nawet na małej przestrzeni.

Wcale nie trzeba wielkiej przestrzeni

Często powtarzają się głosy, jakoby nie było możliwe urządzenie siłowni w niewielkiej przestrzeni. Nie jest to prawdą, ponieważ dla amatora minimalną przestrzenią, która powinna być do dyspozycji to przestrzeń zaczynająca się od 1,5-2m2. Dzieje się tak dlatego, że dostępne są rozmaite sztuczki i sprytne rozwiązania umożliwiające zagospodarować nawet tak niewielką przestrzeń.

Rodzaj lokalu – dom a mieszkanie

Kolejną ważną regułą przy tworzeniu siłowni jest typ budownictwa, w jakim chcemy tego dokonać. Mieszkając w bloku, warto zatroszczyć się o to, aby sprzęt pracował na tyle cicho, aby nie uprzykrzał życia sąsiadom. Natomiast mieszkając w domu jednorodzinnym i chęci stworzenia sali do ćwiczeń na piętrze, należy pamiętać o nośności stropu. Część sprzętu może zostać odrzucona na starcie z powodu zbyt nisko osadzonego sufitu.

Wybieramy pasujący nam sprzęt do ćwiczeń

To, jaki dokładnie wybierzemy sprzęt do ćwiczeń siłowych, jest w głównej mierze uzależnione od naszych potrzeb, predyspozycjami, ale i warunków lokalowych. Jednym z częściej wybieranych sprzętów bieżnia, ale nie dla każdego jest to idealny wybór. Jej zadaniem jest poprawa wydolności, a atutem łatwość w przechowywaniu Chcąc jednak wzmocnić swoje mięśnie, potrzebujemy czegoś innego. Stąd też w zależności od ilości miejsca wybierana jest brama do treningu siłowego, ławką i sztanga, a do tego hantle, gumy czy piłki. Oczywiście wiele kwestii rozbija się również o posiadany budżet, który ma niemały wpływ, jak okazała będzie nasza domowa siłownia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sukcesywnie rozbudowywać przestrzeń do treningu. W ten sposób nawet przy początkowo skromnym budżecie możemy całkiem fajnie rozbudować miejsce do treningu.